PÉČE O KRÁLÍČKA

NEŽ SI KRÁLÍČKA PŘINESETE DOMŮ:

Jedna z prvních zásadních otázek je, jestli budete chovat králíčka doma v kleci, či venku v králíkárně. Vybavení do klece a králíkárny je prakticky podobné.

  • klec 100 cm
  • napáječku + keramickou misku
  • záchudek + peletky do záchůdku
  • jesličky na seno
  • hobliny či kobereček
  • granulované krmivo + seno
  • kleštičky na drápky + hřebínek na vyčesávání
  • dřevo na okus
  • dřevěný domeček

Je třeba si uvědomit, že králíček do teď vyrůstal v bezpečném prostředí se svoji maminkou a sourozenci. Na nové prostředí si musí zvyknout. První den nechte králíčka v klidu, aby se seznámil se svým novým příbytkem.

CO KRÁLÍČEK BUDE JÍST:

Hlavní potravou králíčka je seno! Seno musí mít králíček k dispozici celý den. Doplňkem stravy jsou specializované granulky, zelenina (např. mrkev, salát, atd.). POZOR: zelenou šťavnatou potravu podáváme až po 4. měsíci. Další nutností je denně čistá voda, do které můžeme přidávat přípravky proti kokcidióze.

VETERINÁRNÍ PÉČE:

Po 10. týdnu života je potřeba králíčka nechat naočkovat proti králičímu moru a myxomatóze. Veterinář Vám zajistí i stříhání drápků, pokud by jste si sami netroufali. U veterináře můžete svého králíčka v dospělosti (7-8 měsíců) nechat vykastrovat. Samičky se kastrují preventivně proti nádoru dělohy a samečci preventivně proti nádoru prostaty. Dožívají se tak vyššího věku a netrpí přirozenými pudy se rozmnožovat.

KRÁLIČÍ ZÁCHŮDEK:

Většina králíčků se naučí na záchůdek poměrně snadno. Koupit se dá specializovaný králičí záchod, který se umístí do rohu klece či králíkárny. Využít můžete i nějakou misku. Důležité je, aby se nedala lehce převrhnout a aby se dala snadno čistit a udržovat. Záchůdek vystelte podestýlkou určenou pro tento účel (např. dřevěné peletky, či savá buničina). Po dobu učení můžete do zbytku klece dát jen starý koberec nebo deku, aby si králíček nemyslel, že záchůdek je všude. Králíček si sám vybere, který roh mu bude vyhovovat. Podle toho misku přemístěte. Zpravidla se králíček naučí do záchůdku dříve čůrat než dělat bobky. Bobky je dobré přemisťovat do záchůdku a časem by králíček měl pochopit k čemu záchůdek slouží. Nezapomínejte, králík není pes, proto buďte trpěliví. Tresty nebo zvyšování hlasu jsou zbytečné. Dobrý tip pro učení je umístit v těsné blízkosti záchůdku jesličky se senem. Když bude králík jíst, vykoná i svou potřebu. Pokud králíčka budete volně pouštět po bytě, měl by mít určené místo pro další záchůdek, kam by si mohl kdykoliv odskočit. Pozor: v době králičí puberty se může stát, že králíček dočasně začne vykonávat potřebuj jinam. Ale to se většinou po určité době opět ustálí.

KRÁLIČÍ PUBERTA:

Králíčkům v pubertě bývá asi půl roku. Poznáte ji změnou chování. Někteří jedinci mohou začít vrčet, kousat, dělat nepořádek, převracet záchůdek, značkovat po bytě. Chovají se stejně samičky i samci, bez rozdílu pohlaví. Když králíček řádí, nejlepší je jeho chování ignorovat a dát mu tak najevo, že tímto způsobem si Vaši pozornost nezíská. Po pár měsících se může králík uklidnit a puberta se už nevrátí. V opačném případě se doporučuje kastrace.

Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky